Pijani i bez dozvola divljaju na motorima
Saobraćajni policajci od kako su dobili nove motocikle od grada kaznili su 330 motociklista. Polovini bajkera kazne su pisane zbog sedanja na motore bez dozvola, prekoračenja brzine, pa čak i zbog vožnje pod dejstvom alkohola. Rezultati policije u poslednjih 15 dana ulivaju nadu da će doskora svakidašnja slika besnog motora koji usred dana proleće Bulevarom oslobođenja 200 na sat uskoro postati samo loše sećanje.
Motociklisti, prema podacima policije, godišnje učestvuju u najmanje 600 saobraćajnih nesreća, a desetine njih jurnjavu plati i životom. Motocikli koji u punoj brzini proleću kroz crveno često se mogu videti i na opterećenim gradskim saobraćajnicama: Bulevaru oslobođenja, u delu od Futoške pijace ka Mostu slobode, na Bulevaru cara Lazara ili Bulevaru Jaše Tomića. Vratolomije se izvode na Mostu slobode i Mišeluku, čak i na delovima petlje na kojima teče saobraćaj, beleže se i svakodnevno pune internet sajtove.
- Sada zaista ređe slušam buku motora u po bela dana, ali noću se i dalje pojavljuju, i to uvek u isto vreme. Samo prolete ka Mostu slobode - priča Milenko Janković, stanar Bulevara oslobođenja kod Limanskog parka.
I predsednik moto-kluba “NS Riders†Radovan Anđelić tvrdi da je u poslednje vreme primetio da je policija aktivna, bar po tome što sve više mladih na motorima nosi kacige.
- Već je to odlično videti jer nošenje kacige nije beznačajno. Ona zaista može da spase život, a svakoga dana, nažalost, čitamo o novim pogibijama motoraša. Nadam se da će red biti zaveden jer i nama, pravim ljubiteljima motora, to odgovara. Ekipu koja je i do sada jurcala na zadnjem točku i po 200 na sat na Bulevaru oslobođenja i sada zatičem u tome. Oni su ubeđeni da njima ni policija ne može ništa - kaže Anđelić.
U saobraćajnoj policiji navode da su im dva motocikla, koji su im pripali, uz šest “vespi†uveliko olakšali posao. Sada su, kažu, u mogućnosti da pođu za vozačima koji su im do sada bili nedostupni i potom im ispišu kazne.
Član Gradskog veća zadužen za saobraćaj Siniša Bubnjević, koji je u svakodnevnoj komunikaciji sa saobraćajnom policijom, otkriva i da bi rezultati bili bolji kada bi policajci imali veći broj kaciga na raspolaganju. On napominje da će se pravi rezultati na novosadskim ulicama osetiti tek na jesen.
Rade u jednoj smeni zbog manjka kaciga
- Uspeli su da postignu rezultate, svakoga dana kroz prozor kancelarije posmatram pešačku zonu i vidim da u njoj više nema toliko ni motocikala ni automobila. I sam načelnik saobraćajne policije, sa kojim sam redovno u kontaktu, napominje da im je posao znatno olakšan, ali i da bi im rezultati bili daleko bolji kada bi dobili određen broj kaciga. Tada bi mogli da organizuju duple smene na motociklima. Stvar je u tome što motor može da koristi više ljudi, ali je zaista nehigijenski da jednu kacigu, pogotovo na ovakvim vrućinama, koriste dva čoveka - kaže Bubnjević.