Trenutno razmisljam o Nokia E50-1 sa nekom bednom kamericom procitao sam dosta o njoj ako neko ima misljenje slobodno izvolite ......
[/quote]
evo ti test:
Kompletan test GSM-smart telefona Nokia E50
Prodajno pakovanje:
Smart telefon
Li-Ion 970 mAh baterija (BL-5C)
Punjač
USB-kabl
Uputstvo za upotrebu
CD sa softverom
Mono-slušalice
Adapter za punjač
Nokia E50 je predstavljena u leto 2006-e godine kao deo poslovne proizvodne linije pod imeom E serija. Samo predstavljanje prošlo je bez nepotrebne gužve i protivno svim očekivanjima, E50 je objavljen samostalno što znači da je svojevrsna tradicija ove kompanije da ureðaj bude praæen sa još dva ureðaja E serije, kao što je bio slučaj kod N serije, prekinuta.
U to vreme, niti dizajn niti funkcionalnost nisu izazvali naročitu pažnju – dok bi sada samo nekoliko ureðaja koji poseduju 1.3MP kameru i 2’’ QVGA ekran mogli da budu „oduvani“ ovim modelom. Uopšteno govoreæi, nije bilo ničeg posebnog u ponudi što bi privuklo pažnju mase.
Ovde bih želeo da posvetim nekoliko reči samoj filozofiji E serije uopšteno – zašto je osmišljena, koji su preduslovi za dalji razvoj i šta se može u buduænosti očekivati. Opseg poslovnih smart telefona i komunikatora je veæ neko vreme prisutan, ali je veæinom ispunjen predlozima zasnovanim na Windows Mobile, uglavnom HTC-brendiranim rešenjima i BlackBerrry Research In Motion (RIM). Ureðaji koji rade na Symbian operativnom sistemu nisu imali solidno predstavljanje do drugog kvartala 2006-e godine. Od tih dana kada su prvi modeli E serije izdati (9300/9500 nikada nisu dostigli kategoriju „masovnih proizvoda“), mnogo toga se promenilo. Imaju svoje dobre strane kao i svoje mane ali ipak ispunjavaju svoj zadatak kada se radi o inicijalnoj lojalnosti korisnika, čak iako se njihov procenat prodaje (osim za model E70) još uvek vrti oko malih, ali stabilnih, brojki. Politika odreðivanja cena ovih ureðaja može se opisati na sledeæi način: poslovna rešenja po pristupačnoj ceni. Onda kada su ovi telefoni stigli na tržište trebalo je osmisliti drugi model koji æe postati najprodavaniji ureðaj u ovoj kategoriji iz razloga koje æemo navesti dalje u tekstu.
Sumirajuæi sve podatke za E seriju, želeo bih da naglasim da je konkurencija u okviru opsega kompanije minimalna – prostor kojim se odvajaju E serija i N serija je veoma značajan, a u isto vreme ureðaji N serije se kotiraju više, nemaju toliki vek trajanja i češæe se objavljuju novi dodaci proizvodnoj liniji.
Sada se vraæamo na E50. Šta novo donosi ovaj model i koji su njegovi glavni aduti kada je u pitanju konkurencija?
Postoji zanimljiva debata meðu korisnicima o tzv. nasledstvu izmeðu aparata Nokia 6310i i E50. Iskreno, i moje se mišljenje zasniva na tome i uglavnom je zasnovano na dva osnovna razloga: slično pozicioniranje ureðaja (oba su namenjena poslovnim korisnicima); sličnih su dimenzija (sa tanjim donjim delom koji omoguæava da telefon što bolje stane u šaku); nedostatak kamere (E50-2) i na kraju, ne i poslednji faktor, trajanje baterije. Poslednja tačka koju smo pomenuli jedva da se može nazvati „sličnom“ za ove ureðaje, ali ipak, meðu smart telefonima E50 je jedna od ponuda sa najdužim radom.
Po meni, ono što se desilo sa 6230 i E60 koji su označeni kao naslednici 6310i na kraju je postalo realnost sa pojavom E50 – ureðaj je dobio naslednika koji ispunjava sve potrebe ciljne grupe modela 6310i u smislu izgleda i pozicioniranja i paketa karakteristika. Iako ovi modeli donekle liče jedan na drugi do nekog stepena, nema osnove nazivati ih „sličnima“ – sve je samo stvar oseæaja.
Model E50 je dobio rivala, koliko god to neverovatno zvučalo, od same kompanije, Nokia 6233 – sigurno æete primetiti veliki broj sličnosti izmeðu njih, uključujuæi dimenzije i ekran. Ali 6233 je bogatiji kada je u pitanju multimedija, poseduje 2MP kameru sa VGA video snimanjem i stereo zvučnike po niskoj ceni. Možda je to razlog zašto je jaz u odnosu prodaje ovih modela gigantski – potražnja za 6233 je trideset puta veæa.
Sada malo o samom ureðaju. Nokia E50 ima candy-bar oblik bez antene a pozicioniran je kao i veæina smart telefona E serije (113x43.5x15.5mm). Nokia je, kao i uvek, iskrena po pitanju svojih ponuda tako da je navedenih 15.5mm krajnja granica po pitanju debljine ureðaja, dok je donji deo nešto tanji i debljine 12 mm. Prema tome, dolazimo do zaključka da je E50 najtanji smart telefon finskog proizvoðača.
Samo kuæišæe ureðaja izraðeno je od visoko kvalitetne crne plastike a ivice telefona su načinjene ili od crne ili od sjajne plastike, kao i okviri oko ekrana i ispod tastature. Na tržištu æe se pojaviti i treæa varijanta – metalno crna.
Jedina primedba vezana za kvalitet izrade E50 jeste korišæeni materijal – gornji deo telefona, naročito taster za uključivanja koje služi i kao taster za izmenu profila. Izraðen je od prilično meke gume koja se veoma lako može izgrebati noktima a povrh toga, kada ga pritisnete taster se malo teže vraæa u prvobitnu poziciju tako da tokom vremena može doæi do zaglavljivanja.
Pored oga, nema nikakvih primedbi na E50 – to je zapravo jedan od nekoliko Nokia-inih novijih telefona koji ne proizvode nikakve zvuke, što znači da su svi detalji fino podešeni, kao i da je poklopac baterije čvrsto fiksiran, pa nema nikakvog zazora.
Tastatura je izraðena od plastike koja podseæa na metal. Tasteri pružaju odličan taktički oseæaj i dovoljno su veliki uprkos tome što je E50 relativno malih dimenzija. Tasteri „Menu“ i „C“ su ubačeni u grupu funkcionalnih tastera, usled pomenutim malih dimenzija, tako da može doæi do slučajnog pritiskanja. Džojstik modela E50 je mali i veoma jak, što znači da æe ovaj telefon sigurno biti jedan od onih o kojima æe zaljubljenici u igre razmišljati. Potpuno je drugačiji od onoga što se može videti kod Sony Ericsson brendiranih telefona, drugim rečima, ne možete njime upravljati držanjem prsta na gornjoj strani – naprotiv, to mora biti pokret pod odgovarajuæim uglom. Više ništa neæemo navoditi vezano za ovo, umesto toga, strogo preporučujemo da se malo poigrate sa džojstikom na E50 pre nego što se odlučite za kupovinu ovog modela.
Svetlosni indikator je nešto što se teško može nazvati nečim novim – veæ smo tako nešto mogli da vidimo kod Nokia-inih proizvoda kao što su E61, N80 ali kod E50, on okružuje džjostik. Boja indikatora ne može se promeniti – uvek je zelena a počinje da treperi u četiri slučaja. Ovo je veoma privlačna karakteristika, ne bi bilo loše da se u buduænosti vidi i neka ekspanzija upotrebljivosti indikatora – više reakcija, različite boje ali to bi možda bilo suvišno za poslovno rešenje.
Svi tasteri su osvetljeni plavom pozadinskom bojom – iako su numerički tasteri jednako osvetljeni, funkcionalni tasteri su malo izvan fokusa, dok taster za primanje poziva nije uopšte osvetljen.
Veæ smo upoznati sa činjenicom da je taster „Olovka“ prebačen sa desne strane ureðaja, što ima više smisla nego bočni taster kod modela Nokia N91. Pored „Olovke“ nalazi se kontakti/glas funkcionalni taster (želeo bih da naglasim visok kvalitet funkcije za prepoznavanje glasa – greške su retke).Ali bili smo veoma razočarani kada smo saznali da se ovom tasteru ne može dodeliti nijedna druga funkcija. Sa leve strane nalazi se taster za kontrolu jačine zvuka, ništa specijalno. Senzor ambijentalnog svetla koji je postojao kod ranijih modela na ovom je izostavljen, tako da možete očekivati uključivanje pozadinskog svetla i u toku dana.
Celokupan utisak je da je tastatura veoma dobra - nema nikakvih primedbi na nju, sve je u skladu sa imenom proizvoðača.
Iznad ekrana nalazi se zvučnik prekriven rešetkom, čija jačina je dovoljna u veæini situacija. Sa donje strane nalazi se utičnica Pop-Port interfejsa kao i standardna tanka utičnica za punjač. Kada uklonite bateriju ugledaæete slot za microSD karticu a podržana je i funkcija zamene kartice bez isključivanja. Model poseduje Li-Ion bateriju kapaciteta 970mAh (BL-5C). Proizvoðač tvrdi da baterija omoguæava do devet dana rada u režimu mirovanja i 6.8 sati u režimu razgovora. Treba imati na umu da se ove cifre mogu ostvariti samo u idealnim uslovima.
Pri prosečnom optereæenju (oko 30 minuta surfovanja po web-u, 15-20 fotografija, 1.5 sat poziva i nekoliko SMS poruka), baterija ureðaja može da izdrži dva dana, što i nije tako loše kada je u pitanju smart telefon. Ukoliko ureðaj manje opteretite a razgovor svedete na 30 minuta, baterija æe vam omoguæiti tri dana rada. Takoðe možete uzeti u razmatranje i bateriju veæeg kapaciteta BL-6C (1100mAh) ali za to vam je potreban specijalni poklopac za bateriju ili morate ukloniti poklopac koji se nalazi unutar postojeæeg. Sa BL-6C, prema navodima proizvoðača, Nokia E50 može da radi 4 dana uz približno isto optereæenje. Potrebno je dva sata da bi se telefon u potpunosti napunio.
Dijagonala ekrana modela E50 je 2.0’’ i izgleda manji u odnosu na ekrane ostalih Nokia brendiranih smart telefona zbog toga što je uži, dok je visina ostala ista. Ova displej se odlikuje QVGA rezolucijom (240x320 piksela) a slike su jasnije. Boje su žive a maksimalni nivo osvetljenja je veoma jak tako da bi trebalo da pripazite – najbolje podešavanje, po mom mišljenju, jeste nekih 70 procenata osvetljenja. Ekran ima moguænost prikazivanja 262.144 boja što i nije puno u odnosu na neke prethodne modele. Meðutim, ovu razliku sigurno neæete ni primetiti – svi modeli imaju više nego zadovoljavajuæe ekrane. Pri direktnim sunčevim zracima, E50 se ponaša na isti način kao i ostali smart telefoni ove kompanije ali usled male veličine ekran E50 je inferiorniji u odnosu na onaj koji poseduje, na primer, Nokia N73, ali to nije toliko bitno.
Kod ovako male veličine ekrana, sitna slova uvek predtavljaju problem – s vremena na vreme potrebno je da se dobro zagledate u ekran da bi shvatili šta je ispisano na njemu.
Izdvajamo kod telefona
Smart telefon Nokia E50 je tipičan ureðaj baziran na treæem izdanju S60 platforme, tako da ne možemo ništa posebno da uradimo osim da vas uputimo da pročitate članke koji su vezani za karakteristike ureðaja E serija kao i standardnu funkcionalnost platforme.
U poreðenju sa softverom smart telefona E serije, ovom modelu nedostaje moguænost editovanja office dokumenata – samo pregled. Èak iako bez problema možete instalirati, na primer Office Suite, velikom broju korisnika ni dalje nije jasno zbog čega je kompanija postavila ovakav vid ograničenja. Rotacija ekrana takoðe nije moguæa.
Jedna od glavnih karakteristika modela E50, koja ih razlikuje od drugih ponuda E serije, kao i Nokia smart telefona, sigurno je obnovljeni aktivni režim mirovanja, koji poseduje još veæi broj funkcionalnosti i lakoæu upotrebe. Modifikacije su sledeæe: podešavanja režima mirovanja sada poseduju listu sa funkcijama, čije se notifikacije mogu videti na ekranu. Na prvi pogled, nema ništa specijalno u vezi sa tim, ali to ipak predstavlja veliku razliku. Takoðe imate slobodu da ostavite samo prečice, bez bilo kakvih zabeleški.
Još jedna novost koja je veoma zgodna jeste „Aplikacija pretrage“ – način na koji radi može se videti na slikama. Sve dok je linija za pretragu nepopunjena, aplikacija æe vam obezbeðivati informacije o broju poruka, kontakata, dogaðajima u kalendaru, zabeleškama, zadacima i drugim dokumentima. Pojavljivanjem E50 ova aplikacija je dospela na masovno tržište što znači da je sada dostupna i za druge smart telefone bazirane na treæem idanju S60 platforme.
Dodatne aplikacije podrazumevaju Adobe PDF, Zip (rad sa odgovarajuæim arhivama) i „Read Messages“, koja služi za čitanje poruka. Ovde æu napomenuti da je tekst čitljiv.
Ureðaj je takoðe osposobljen za reprodukciju muzike – kvalitet zvuka postignut pomoæu AD-41 ili AD-46 adaptera i boljih slušalica je odličan a inferiorniji je samo u odnosu na N73. Način na koji je izveden interfejs plejera ne razlikuje se od ostalih Nokia brendiranih ureðaja, nedostaje pozicioniranje telefona kao muzičkog ureðaja.
Druge razlike u odnosu na ureðaje E serije uključuju nepostajanje Wi-Fi i 3G/UMTS, što čini E50 jedinim ureðajem u opsegu (ne uzimajuæi u obzir N62 koji je osmišljen specijalno za severnoameričko tržište) koji se ne može pohvaliti ovim. Do nekog stepena, E50 stupa na tržište kao zamena za E60, buduæi da æe biti potrebno da sačekamo neko vreme na njegovog naslednika, a sa ove tačke gledišta, činjenica da je prethodno rešenje bilo opremljeno karakteristikama koje nedostaju na E50 veoma je razočaravajuæa.
Performanse ureðaja su prosečne i manje-više se mogu uporediti sa Nokia-om N73 – razlike nisu velike. Jednostavno rečeno, telefon je dosta inertan što æe odbiti deo potencijalnih kupaca; tako da najveæa razlika u brzini interfejsa izmeðu E50 i uobičajenih ureðaja neæe biti toliko bitna. Povrh toga, moguænosti telefona su usled toga delimično usporene.
JBenchmark 1
JBenchmark 2
JBenchmark 3D
Verzija
1.1.1
Ukupan rezultat:
3359
Detalji:
Tekst
918
2 D oblici
835
3D oblici
366
Brzina popunjavanja
193
Animacije
1047
Širina ekrana
240
Visina ekrana
234
Kolor ekran
podržava
Broj boja
16777216
Dvostruki buffer
podržava
Ukupna količina memorije
819200
Slobodna memorija
397588
MicroEdition Configuration
CLDC-1.1
MicroEdition Profiles:
MIDP-2.0
Microedition Platform:
Nokia 50-1/06.27.1.0
Microedition Encoding:
ISO-8859-1
Microedition Locale
ru
Verzija
2.0.1
Ukupan rezultat:
297
Detalji:
Manipulacija slikama
244
Tekst
340
Sprajtovi
341
3D Transformacije
558
Korisnički interfejs
144
Širina ekrana
240
Visina ekrana
234
Kolor ekran
podržava
Broj boja
16777216
JPEG podrška
podržava
Transparentnost (alfa nivoa)
256
Dvostruki buffer
podržava
Ukupna količina memorije
819200
Slobodna memorija
398284
MicroEdition Configuration
CLDC-1.1
MicroEdition Profiles:
MIDP 2.0
Microedition Platform:
Nokia 50-1/06.27.1.0
Microedition Encoding:
ISO-8859-1
Microedition Locale
ru
Perfomanse
Jbenchmark3D HQ:
123
Jbenchmark3D LQ:
228
Trouglova/s:
38469
kTeksela/s:
1295
Verzija:
3.1.0
Širina ekrana:
240
Visina ekrana:
320
3D podsistem:
M3G Verzija:
1.0
Antialaising:
ne podržava
True color:
ne podržava
Dithering:
ne podržava
Mipmapping:
podržava
Korekcija perspektive:
podržava
Osvewtljenje lokalne kamere:
ne podržava
Maksimalni broj svetala:
8
Maksimalne dimenzije pogleda:
1024
Maksimalne dimenzije teksture:
256
Maksimalne dimenzije sečenja sprajtova:
256
Maksimalni broj transformacija po verteksu:
4
Maksimalni broj jedinica teksture:
2
Ostala svojstva
Kolor ekran
podržava
Broj boja
16777216
Transparentnost (alfa nivoa)
256
Dvostruki buffer
podržava
Ukupna količina memorije:
819200
Slobodna memorija:
301560
MicroEdition Configuration
CLDC-1.1
MicroEdition Profiles:
MIDP 2.0
Microedition Platform:
Nokia 50-1/06.27.1.0
Microedition Encoding:
ISO-8859-1
Microedition Locale
ru
Microedition Communication ports:
COM0, IR0, USB0, BT0- BT-63
Microedition Hostname:
localhost
Kamera. Ovde bi trebalo da pomenemo činjenicu da postoje dva izdanja ovog telefona – Nokia E50-1 i Nokia E50-2 koji poseduju 1.3 megapikselnu kameru. E50 je tek drugo rešenje E serije koje poseduje kameru, buduæi da je ranije samo E70 imao. I rezolucija i kvalitet otkrivaju inferiornost u odnosu na prethodni model što i nije iznenaðenje. Druga zanimljiva stvar je da æe nastupajuæe objavljivanje E serije predstaviti tri telefona opremljena kamerom. Koncept poslovnog telefona bez kamere sada je stvar prošlosti, tako da sada tržište donosi odluke. To nikako ne znači da više neæemo videti još modela bez kamere. Očigledno je da je najbolji način predstaviti dva izdanja koja bi mogla biti prekretnica u smislu pozicioniranja i prodaje, kao što je slučaj sa modelom Nokia E50.
Blic i ogledalo za slikanje samog sebe nisu prisutni na ureðaju. Pri korišæenju kamere aparata E50 primetiæete čudan efekat – kada budete pokušali da snimite najbolju fotografiju, boje postaju nekako neprirodne i zamuæene, ali kada pritisnete okidač, boje bukvalno oživljavaju i sve se ponovo izoštrava. Da li je problem sa firmware-om ili našim aparatom ili načinom na koji kamera radi – ostalo nam je nepoznato.
Sve fotografije na ekranu smart telefona izgledaju savršeno zahvaljujuæi rezoluciji ekrana i vrhunskom kvalitetu, meðutim, to nije slučaj i kada se slike gledaju na monitoru računara. Matrica koja je korišæena kod E50 je jedna od najjeftinijih koje postoje. Zelena boja sočiva ukazuje na to da potiču iz kompanije Samsung.
Tajmer za slikanje samog sebe (10, 20 ili 30 sekundi) je dostupan sa modelom E50, kao i noæni režim fotografisanja, moguænost snimanja više fotografija i tri filtera – crno belo, negativ i crveno smeða. Govoreæi o novim karakteristikama koje postoje kod E serije ne možemo da ne pomenemo podešavanje uravnoteženja belog (automatsko, sunčano, svetlost lampe, fluorescentno svetlo).
Ispod se nalaze fotografije nastale modelom E50, pa možete na osnovu njih doneti sopstvveni sud o kameri ovog modela:
(+) Uveæaj, 1280E960, JPEG
(+) Uveæaj, 1280E960, JPEG
(+) Uveæaj, 1280E960, JPEG
(+) Uveæaj, 1280E960, JPEG
(+) Uveæaj, 1280E960, JPEG
(+) Uveæaj, 1280E960, JPEG
(+) Uveæaj, 1280E960, JPEG
(+) Uveæaj, 1280E960, JPEG
(+) Uveæaj, 1280E960, JPEG
(+) Uveæaj, 1280E960, JPEG
(+) Uveæaj, 1280E960, JPEG
(+) Uveæaj, 1280E960, JPEG
(+) Uveæaj, 1280E960, JPEG
(+) Uveæaj, 1280E960, JPEG
Video sadržaj se može snimati u dve rezolucije – 176x144 i 128x96 piksela. Kvalitet je osrednji. Meðutim o kvalitetu modela E50 ne treba suditi na osnovu kamere niti video snimanja.
Video primer (3gp, 300 Kb)
Utisci
Telefon nema nikavih problema sa kvalitetom prijema, zvuk koji dolazi iz zvučnika je dobrog kvaliteta, osoba sa kojom razgovarate æe vas čuti dobro. Vibracija je prilično jaka - tako da možete biti sigurni da æete je osetiti i kada vam se telefon nalazi u džepu jakne. Iako je zvučnik nešto drugačiji nego kod ostalih telefona koji pripadaju E seriji zvuk je dovoljno jak da æete ga čuti u veæini situacija.
Tokom vremena u kojem sam imao zadovoljstvo da koristim ovaj telefon imao sam interesantan oseæaj: iako je E50 nesofisticiran, imao sam utisak da se ovim telefonom lako i fino upravlja. Ne znam šta me je navelo da ovako razmišljam - možda je to prijatan oseæaj metala korišæenog za kuæište u kombinaciji sa tankim i elegantnim dizajnom, možda kristalno jasan ekran i tastatura zgodna za rukovanje ili neki drugi aspekti. Pored toga nisam imamo nikakve pritužbe na način na koji telefon radi. Daleko od toga da E50 nema nedostataka, ali one su za njegovu ciljnu grupu minorne.
Ovaj telefon se svakako preporučuje ljudima koji traže zgodan za rukovanje, tanak i lak telefon u paketu sa dobrom funkcionalnošæu, a Nokia E50 je upravo takav.