ja vec 4 godine imam HP Laserjet 1010 i ne planiram da ga menjam jos duze vreme.....odlican je.
HP LaserJet 1010, 1012 i 1015
Ideju o laserskom štampaču za kućnu upotrebu, jednostavne konstrukcije i bez suvišnih delova, nedavno je prihvatio i Hewlett-Packard. Popularni model LaserJet 1000W pretrpeo je neke izmene, a kao rezultat pojavila se serija 1010. Nju čine tri suštinski vrlo slična štampača, LaserJet 1010, 1012 i 1015, a male razlike među njima pomažu probirljivim korisnicima da izaberu tačno ono što im treba i da ne kupuju ono što je nepotrebno. Š tampače karakteriše jednostavnost upotrebe (posle dugotrajne instalacije upravljačkih programa) i održavanja: kasetu s tonerom lako može da zameni i onaj ko prvi put vidi laserski štampač, a softver jasno ukazuje na svaku nepravilnost u radu i način za njeno otklanjanje. Papir se umeće u zanimljivo oblikovanu preklopivu kasetu s donje strane, u koju može da stane 150 listova, a iznad nje je otvor za pojedinačne listove. U ovoj klasi se ne može očekivati jedinica za dvostrano štampanje, ali je ono softverski podržano, pod uslovom da korisnik sam okrene papir. Isto tako, nije predviđeno nikakvo detaljno konfigurisanje štampača, već se njima upravlja preko računara.
Osnovni model serije je LaserJet 1010. Ovaj štampač je potpuno zavisan od računara (Windows), ali ipak ima bafer kapaciteta 8 MB (koji se ne može proširivati), što donekle rasterećuje procesor računara. Š tampa brzinom od dvanaest strana u minutu, a na prvuu stranu se čeka deset sekundi. Predviđen je za mesečni obim štampanja od 5000 strana, što je prilagođeno kućnom korišćenju, a sa računarom se povezuje preko USB 2.0 prikljčka. Iako koristi HP-ovu tehnologiju za povećanje rezolucije, upravljački program dozvoljava biranje samo između 300 i 600 t/i.
I LaserJet 1012 je zavisan od računara, ali se on može koristiti i uz Macintosh; korisnici Linuxa su za sada uskraćeni za korišćenje ova dva modela. Osim šireg izbora računara sa kojim može da se poveže, LaserJet 1012 je i nešto brži: postiže petanest strana u minutu, a čekanje na prvu stranu i mesečni obim štampanja su isti kao kod jeftinijeg modela. Korisnici ovog štampača mogu računati i na softversko podizanje rezolucije na 1200 t/i.
Uz sve karakteristike modela 1012, LaserJet 1015 je znatno bolje opremljen elektronikom, tako da je mnogo manje zavisan od računara: njega mogu da upotrebljavaju i korsnici Linuxa, kao i nekih egzotičnijih operativnih sistema – štampač \\\"govori\\\" jezik PCL 5e. Da bi korišćenje dodatnog hardvera bilo efikasnije, bafer je povećan na 16 MB, ali se i dalje ne može proširivati; time mu je mesečni obim štampanja povećan na 7000 strana. Zbog šireg izbora računara, dodat mu je i priključak Centronics, a po potrebi može se opremiti i mrežnim interfejsom.
HP u istoj kaseti drži i toner i valjak; time je cena eksploatacije ove serije štampača nešto viša, ali je maksimalno pojednostavljeno održavanje i izbegnuti mnogi problemi, uključujući i prljanje ruku.