tripo 41 napisao/la:... Ñве животиње па и мајмун за разлику од човјека ниÑу ÑвјеÑни Ñвога поÑтојања и то је јаз који додатно оповргава еволуцију..
Da li je ovo činjenica koja je proizašla iz nauke ili je crpiš iz religije?
Š ta je za tebe svest?
Da li je to povezivanje činjenica, sposobnost da se oseća bol i patnja, sposobnost empatije ( božji dar po bibliji), ili nešto četvrto.
U XX veku su naučnici napravili eksperiment, koji je , nažalost, dobio i praktičnu primenu u jednom od reality show-a.( Francuska).
Postoji jedan ispitanik, voditelj i 80 volontera koji kažnjavaju ispitanika za svaki netačan odgovor, povećavajući nivo električne struje. Ispitanik sedi u električnoj stolici.... Na sreću on je glumac i sve je iscenirano, ali to znaju samo malobrojni. Tenzija raste, gledalište ohrabruje volontere... i da ne dužim, svega je 16 od 80 volontera odbilo da kažnjava ispitanika za netačno dat odgovor, uz napomenu da volonteri nisu snosili nikakve sankcije ukoliko su odbili da koriste struju. e to smo mi ljudi, ta svesna bića, koje Bog stvori po obličju svojem.
Š ta su uradili majmuni u pomenutom eksperimentu, koji je bio stvaran?
Njihov drugar majmun je stvarno sedeo u električnoj stolici. Oni su dobili da koriste 2 kanapa. Prvi je bio povezan sa električnom stolicom i povlačenjem istog je njihov drugar trpeo bol ( baš kao i ispitanik- čovek). Kada su njegovi drugari majmuni postali
svesni te činjenice,a uslov da bi dobili hranu je povlačenje 1-og kanapa, majmuni nisu povlačili 2-gi kanap koji im je davao bananu, dakle
svesno su se odrekli hrane, dakle pristali su da budu gladni, jer im se druga hrana i voda nije davala za vreme ekserimenta, predviđajući događaj i saosećajući sa svojom vrstom...Jedan je izdržao 12 dana! Da li su majmuni po tebi tada svesna stvorenja ili ne i šta je to po tebi što daje svesnost nekoj individui, ma kako se ona zvala.
I pitanje: Ko je po tebi u prethodnom eksperimentu majmun, a ko čovek, uvažavajući sve moguće definicije svesti proistekle iz nauke i religije?
Napomena:nisam govorila o broju hromozomima ( čovek 46, šimpanze i krompir 48!), nego o genima koji su spakovani u hromozome, tako da broj hromozoma nije nikakvo merilo informacija koje su nam prenete rođenjem, dakle informacije koje su nam prenete rođenjem poklapaju se sa 96,4% informacija koje dobija mali šimpanza! Ne vidim nikakvu sličnost u genima čoveka i majmuna u odnosu na krompir po nasleđenim informacijama tj genima koje se nalaze u tih 48 hromozoma krompira, tim pre što krompir nema nervni sistem. Da li ti je poznata razlika između gena i broja hromozoma?
... i da pridružujem se Robbyn-ovom pitanju